Ahoj, jelikož mě ve WoT nejvíce pohání neustálá touha se zlepšovat, zavítám občas na různá zákoutí internetu, kde se schovávají über fialky a snažím se tam pochytit pár rad, které by mi pomohli. Už párkrát se mi totiž stalo, že jsem si uvědomil, že staty mi sice rostou, ale já sám se vůbec nezlepšuji. Proto vám zde nabízím pultík, na který jsem položil cenné informace, které mi pomohli poskočit dále a odlepili mě od přešlapování na místě. Zároveň však budu rád, pokud se v komentářích také podělíte o své „knowhow“, které vás dostalo o kus dál.

1) Tajemství je v pohybu
Je to asi měsíc, co jsem našel úžasnou radu, která zvedla mé výkony na střeďácích z průměrných 2000-2500 WN8 na 3000-3500. Navíc je to strašně jednoduché a jako bonus vás to chrání proti Artyzmrdům. Rada tedy zní: Nemá-li vaše dělo na co střílet => Vaše pásy se musí točit! Ano, to je vše.. jak jednoduché že, ale ručím za to, že v praxi je to velice efektivní rada a dá se v menší míře uplatnit i na jiné typy tanků.

2) Trackovat, Trackovat, Trackovat
Předevčírem jsem narazil na vlákno zabývající se MoE (Mark of Excellence, aneb Hvězdy na dělu). A z celé diskuze jsem si odnesl, že k dosáhnutí třetího znaku musím buďto nastřílet tolik dmg, abych měl recent WN8 větší než 4000, což je pro mě v současné době absolutní říše snů. Nebo, a teď přichází to zajímavé, musím trackovat tanky jako o život. Filozofie vychází z toho, že samotná dmg na této úrovni již nestačí a pokud se vám stejně jako mě stává, že visíte na 90-92% a za boha nejde udělat oněch potřebných 95%. Zkuste se začít soustředit na střílení do pásů. Fialky tvrdí, že bonus za asistenci dokáže udělat 10-25% ze započítávaného výsledku a to je prostě hodnota, kterou nelze ignorovat!

3) Nestojí to za to!
Jednou, z na můj popud vyvolaných diskuzí na Wotlabs bylo, zda stojí za to vylepšit si staty na strojích, které jsem jezdil v dobách začátečnického lamáctví. Osobně jsem si vytipoval ELC, KV-1, T-28 a Stug III, což jsou tanky, na kterých spousta lidí nahání svá čísílka a moje osobní výsledky s nimi jsou absolutně tristní. Inu dostal jsem mnoho odpovědí s poměrně jasným zněním: NESTOJÍ TO ZA TO!. V podstatě jde o to, že WN8 vám roste na základě výsledků, které odehrajete nyní a s těmi minulými prostě už nic neuděláte a budou tam vždy. Proto je mnohem lepší jezdit s vozítky, které vás nejvíce baví a máte s nimi aktuálně nejlepší výsledky a ty staré plečky si nechte v garáži jako připomínku toho, jak dlouhou cestu už jste ušli.

4) Život na hraně
Čtyřka je mé oblíbené číslo, a proto na čtvrtém místě uvedu asi nejdůležitější radu, která se týká hlavní podstaty bitevní efektivity. V první řadě jde o to hledat tu tenkou linii, kdy celou bitvu můžete pálit z dobré pozice a zároveň dáváte nepříteli co nejmenší šanci vás zabít. Jako rada je to strašně jednoduché, ale implementace do praxe je velmi složitá. Zdokonalení se v této dovednosti je navíc naprosto klíčové.

5) Carpe diem
Úzce souvisí s bodem 4 a je to takový přechod mezi základními dovednostmi a vyšším levelem. Tedy k věci: Účel je PŘEŽÍT. Čím déle zůstanete v bitvě naživu, tím více můžete udělat a tím více se vám ta bitva odmění. Proto nejezděte bezhlavě mezi enemáky, nesnažte se sami udržet bortící se flank. Potkáte-li lemming train, jeďte s ním a donuťte ty brambory, ať se převalí přes soupeře rychleji než padne druhá strana a pak se třeba vraťte na decap. Zkrátka a jednoduše nesmíte umřít předčasně!

6) Aktivita růže přináší
Tato položka je zde jako vyvážení předchozí rady. Pokud se budete držet od začátku bitvy příliš zpátky, jen vám ubíhá čas, během kterého můžete ovlivnit bitvu ve svůj prospěch. Málo kdo si uvědomuje důležitost prvních minut a věřte, že ta 1-2 střely, který uděláte z nějaké odvážné pozice se ve výsledku sakra počítají. Můžete tím ty tanky zaskočit, překvapit, zastavit a dát tak vašemu teamu čas na proražení druhé strany, nebo na zaujetí lepších palebných pozic. Spousta lidí si myslí, že fialky to prostě odkempí, ale neuvědomujou si, že když kempíte, tak nemáte šanci nastřílet potřebný množství dmg. Takže musíte být od samého začátku v kontaktu s bitvou a zároveň se to nesmí přehnat, jelikož když chcípnete, tak už v té bitvě nic neuděláte.

7) Situational awareness
Tolik všude zmiňovaný termín, který neznamená nic jiného, než neustálý přehled nad mapou a děním kolem tu nesmí chybět. Čím lépe tento skill zvládnete, tím více informací budete mít a tím lépe se dokážete rozhodnout kam se přemístit, kde zatlačit, kde váš team proráží a kde prohrává, co na vás jede a kdo naopak utíká, kde je skupinka a kde osamělý tank.. Nejlepší borci totiž vidí situaci i o několik minut dříve, než k ní dojde a na základě toho dokáží sólo vyhrávat až 70% bitev. Znalost mapy tu jako radu ani uvádět nebudu, jelikož jí považuji za základní skill.

8) Risk management
Opravdu pokročilá záležitost, na kterou pravidelně zapomínám a zle za to platím. Jde o vnitřní analýzu a uvědomění si, jak moc velké riziko číhá za každým plánovaným krokem. Konkrétně by si měl každý, kdo chce vykouknout zpoza rohu, duny, nebo kdo chce vyjet na tank, nebo nekryté prostranství, uvědomit jaká rizika mu to přináši, odkud na něj bude vidět, kolik tanků jěště nesvítilo a kde asi můžou být. Druhá fáze je smíchat všechna rizika dohromady a správně zvážit, zda se daná akce vyplatí nebo ne. Často si nadávám, že jsem s T10 medkem obětoval více jak půlku životů za jednu střelu do T8 s posledními fufníky života.

9) Analýza teamu
Každý určitě máme oblíbené pozice, na kterých se cítíme pohodlně a máme pocit, že se nám z nich daří. Výsledkem je, že na danou pozici jezdíme nehledě na tank, ba co hůř nehledě na složení teamů. Tímto bych chtěl upozornit na důležitost věnovat těch úvodních 30 vteřin odpočtu na analýzu složení vašeho a hlavně nepřátelského teamu. Nebrouzdejte tedy po netu a raději popřemýšlejte, kam se asi kdo rozjede a na základě toho si vyberte ten správný flek, ze kterého nakloníte misky vah nejvíce ve svůj prospěch.

10) Ser na ARTY
Pokud se budete bát, že vás trefí artylerie a budete se neustále krčit někde za barákem, přicházíte tím o příležitosti k palbě. Je to neobvyklá rada, ale já se arty bojím až když jich je 3+ a i tak hraju odvážně, dokud nedostanu první hity. Jakmile vím, že na mě ty čubky čumí, přemístím se a hraju odvážně dál. No a občas to nevyjde a pak nadávám jak pes… :D

11) Nikdy se nevzdávej
Důležitá věc spíše pudového charakteru, nicméně se mi mnohokrát osvědčilo, že i ze situace 1vsX jsem vyšel vítězně, přestože jsem ani nevěděl jak.. Důležité je nikdy se nevzdat a alespoň zkusit z té své pravděpodobně blížící se smrti něco vytřískat.

PS: Všechny pravidla jsou vlastně k ničemu, protože RNG vyjebává s námi se všemi a i když uděláte všechno správně, neznamená to, že vyhrajete každou bitvu. Důležité je se z toho neposrat a snažit se dál.

Categories: World of Tanks

2 Příspěvků so far.

  1. Tomas napsal:

    Díky za rady, zkusím se jimi řídit.

  2. FallenLegie napsal:

    tohle je aplikovatelné,čistě jen pro medka

Vložte komentář