Nazdárek tankisti, nedávno jsem se vrátil z dovolené, kde jsem měl s sebou časopis s pokerovou tématikou a jelikož je poker hned po World of Tanks má druhá nejoblíbenější herní aktivita, přemýšlel jsem u bazénového baru nad tím, že ty hry mají vlastně mnoho společného, což vedlo ke vzniku tohoto článku. Myslíte si, že je to nesmysl a že jsem se musel zbláznit? Čtěte dál a uvidíte…

Poker Face vs. Zenový klid

Začneme hnedka pěkně od hloubky. Každý jistě ví, že pozitivní přístup, vnitřní klid, duševní vyrovnanost a schopnost nenechat se rozhodit jsou podstatnou součástí hraní pokeru. Teď si ale představte, že úplně stejně se projevují veškeré pozitivní i negativní aspekty duševní pohody i ve hře World of Tanks. Osobně ručím za to, že budete-li unavení, naštvaní, otrávení, či nesoustředění, projeví se to negativně na vašem herním výkonu a to jak v pokeru, tak v tancích. Ne nadarmo se říká, že po prohrané handě, kdy soupeřovi přišla ta správná karta až na riveru, je dobré odejít na několik minut od stolu a vrátit se, až z vás opadne vztek. Úplně stejné doporučení však platí i pro WoT. Neprobili jste několikrát za sebou AMX 13 75 s prasetem? Máte 6 a více killů, vyhráli jste celý flank sami proti obrovské přesile v low tier tanku a vaše topky skončily s nulou, což vedlo k nezasloužené prohře? Smázla vás již ve třetí bitvě po sobě arty na ránu? Absolutně si umím představit, jak se právě cítíte a přesně pro tento obří vnitřní vztek pramenící z až nepochopitelné nespravedlnosti mají v pokeru název. TILT!

Proto doporučuji zajít do ledničky, udělat si svačinu, projít se se psem, věnovat se pár minut přítelkyni a pak se s klidnou myslí zase vrátit ke hře. Uvidíte, že dlouhé série proher se stanou minulostí a celkově vás hra bude mnohem více bavit. Navíc vaše okolí (pes/přítelkyně/děti atd.) budou také spokojenější.

Intuice vs. Situational awareness

Nyní si vypůjčíme všem jistě známý termín situational awareness, který jsem vysvětloval v jednom ze svých návodů pro pokročilé. S tímto termínem je mimo jiné spojený přehled o dění ve hře a na něj navazující schopnost vycítit správnou příležitost kdy zatlačit, stáhnout se, nebo jen čekat co se stane a na základě získaných informací se rozhodnout kam s tankem jet. Paralelu v pokeru vidím v tom, že i zde je potřeba značné intuice a přehledu o dění na stole, abyste se mohli rozhodnout, zda vsadíte, položíte, limpnete, nebo budete bluffovat. Stejně jako je v pokeru každé vaše rozhodnutí založeno na pozici u stolu, soupeřích vstupujících do hry, vašich kartách a kartách na stole. Ve World of Tanks se musíte rozhodovat na základě nalosované mapy, soupeřů, typu vašeho tanku a matchmakingu.

Bluff vs. Bluff

Zcela unikátní společnou vlastností je možnost bluffovat. Bluffy lze velmi efektivně provádět v obou hrách, jsou v obou velmi riskantní záležitostí, ale pokud se bluff povede, odměna je vždy nadmíru uspokojující. Pokud nevíte, co mám na mysli, vemte si zásobník, vystřílejte celý buben do nějakého protivníka a pak se snažte přesvědčit jeho spoluhráče, že vlastně zrovna nenabíjíte. Když se vám to povede, nechá vás přebít a vy vysázíte celý buben i do něj. No, a pokud se vám to nepovede, skončíte s hořícím vrakem v garáži a smutným výrazem, protože jste se nemohli vůbec bránit.

Chipy vs. DMG

A jsme u hlavní podstaty. Hrajete-li pokerový sit-n-go turnaj, nebo nějakou cash game, jste u stolu maximálně s 9 dalšími hráči a vaším jediným cílem je vyřadit co největší počet protivníků a odnést si co největší stack čipů, přičemž se nechcete nechat vyřadit předčasně. Přeneseme se tedy virtuálně do tankového světa a najednou vidíme, že sedíme proti 15 protivníkům a naše cíle a záměry jsou absolutně stejné. Jen místo vyřazování protivníků je prachsprostě zabíjíme, náš stack zde představuje nastřílená dmg a kdo by chtěl předčasně umřít že?

Dále v obou herních světech platí, že při našem snažení o maximalizaci zisku nesmíme být příliš chamtiví, jelikož pouštění se do každé potyčky nás vystavuje přílišnému riziku vlastních ztrát, a proto si musíme protivníka i chvíli kdy se s ním utkáme pečlivě vybírat.

Tight vs. Camp

Souvislost mezi takzvaným tight stylem hraní pokeru a kempením ve WoT je myslím každému jasná. Oba přístupy vám zajistí delší setrvání na bojišti, popřípadě u stolu, avšak nemůžete čekat, že vám tento herní styl přinese nějaké velké úspěchy. Máte sice šanci zasadit pár ran z bezpečné pozice, vyhrát pár BigPlays, ale v dlouhodobém hledisku nebudete ziskoví a hlavně je tento způsob hraní mnohem méně zábavný. I agresivní hráči jsou na obou březích stejní a proto si vysloužili označení jako Over Aggressive (Poker) a Over Exposing (WoT).

Fish/Shark vs. Tomato/Unicum

Tak jako si své pindíky ve WoT měříme podle WNx (aktuálně WN8) ratingu a dělíme hráče na slabá rajčátka a unikátní profíky, pokerový svět má svůj GPI rating a dělí svou komunitu na rybky a žraloky.

Mezi kterou kategorii se řadíte a kde byste se rádi viděli? Která hra je blíže vašemu srdci a napadají vás další společné rysy, nebo některé diametrálně odlišné? Dejte vědět v komentářích.

Categories: World of Tanks

2 Příspěvků so far.

  1. deafjoker napsal:

    trefne

    p.s. pokud nepoznate nejvetsi rybu u stolu, jste to s nejvetsi pravdepodobnosti vy 😉

Vložte komentář