Ahoj střelci,

včera jsem si byl CZ P-10C vyzkoušet v Avimu a v podstatě to měla být jen poslední reálná zkouška zbraně, o které jsem byl rozhodnut, že si koupím. Nakoukal jsem snad všechny cz i usa recenze, byl si jí osahat v czub prodejně v Praze a vše vypadalo jako láska na první pohled.

Bohužel to, že jsem z ní včera vystřílel pouze 50 nábojů a ještě dneska mě bolí dlaň z toho, jak jí mám od toho ostrého gripu rozpíchanou, mě nutí dost vážně pochybovat o nákupu této zbraně.

Abych popsal svou zkušenost podrobněji, tak prvních 30 nábojů jsem sice grip cítil, jako lehce drsnější, což bylo znát i při osahání v Opletalce. Říkal jsem si, že chápu, proč na to všichni tak nadávají, ale že to není tak hrozné. No s každou další ranou jsem si uvědomoval, že už to hrozné je a poslední zásobník se mi ani nechtělo ládovat. S tím že druhou krabičku jsem už ani neotvíral. Posledních 15 nábojů jsem se už jen opravdu přemáhal abych vnímal chování a vlastnosti zbraně a nesoustředil se jen na to jak je strašně nepohodlné střílet s něčím, co vám rozedírá ruku.

Na střelnici jsem s sebou měl i Glock 17 a musím říct, že každá zbraň má něco do sebe.

Spoušť: Jednoznačně mnohem lepší na CZ P-10C, krásně hladký a plynulý chod, krátký reset, menší odpor. U glocka se ta spoušť pohybuje znatelně trhaně, má větší odpor a delší reset, což má evidentně vliv na strhávání.

Držení: Mám opravdu malou ruku, takže bych ocenil kdyby na zbraních byly ty nejmenší gripy. Bohužel kolega má na glockovi ten velký a na CZ P-10C byl v Avimu nasazen střední grip. Měl jsem však již možnost držet obě zbraně i s malým gripem a zde opět vede CZ P-10C. Krásně padne do ruky a její ergonomie je opravdu zvládnutá. Glock je prostě kostka a pochopíte to jakmile si ho vyzkoušíte zárověň s čímkoli ergonomičtějším.
Zde bohužel CZ P-10C opravdu velmi sráží ostrost tech výstupků, jelikož jsen normálně zvyklý na střelnici vystřílet přes 200 ran a tady jsem sotva dostřílel jedno balení.
Navíc kolega, který má ruce většího ražení si stěžoval, že ho zásobník při střelbě štípe do malíčku, který mu zapadal do mezery mezi zásobníkem a rukojetí.

Střelba: Ač jsem to porovnával s G17, který je o kousíček delší, tak jsem se lépe trefoval s CZ P-10C i přes to, že jsem jí držel poprvé v ruce. Na 15m jsem měl několik zásahů přímo do středu, což se mi z glockem tak často nestává. Také soustřel jsem měl s CZ P-10C mnohem lepší. Navíc musím podotknout, že při rozborce bylo patrné, že zbraň nebyla evidentně již nějakou dobu čištěna a přesto střílela výborně.

Mířidla: Osobně mi vyhovuje více to koskaté U na hledí glocka gen. 4, ale je to čistě subjektivní záležitost a i v přítmí střelnice s vypnutým světlem nad sebou jsem neměl problém tečky na CZ P-10C vidět.

Velikost a váha: Ač CZ P-10C všichni porovnávají spíše s G19, tak mě osobně přišlo, že je to velikostně asi někde mezi G19 a G17. Ten rozdíl oproti G17 opravdu není velký. Dokonce je CZ P-10C těžší než G17, není to sice velký rozdíl (150g), ale jde to poznat i obyčejným potěžkáním.

Na glocku se mi zase líbí možnost velkého výběru příslušenství a je pro mě tedy velké dilema, jestli si pořídit zbraň, která se mi lépe drží, lépe s ní trefuji, ale hned po nákupu bych u ní musel obrousit, nebo uřezat ostré hrany na hřbetu rukojeti, nebo si koupit něco, co se dá různě ladit, je to osvědčená a spolehlivá zbraň, a její nedostatky dohnat tréningem. Jak už to tak tedy bývá, nic není dokonalé, život je otázkou kompromisů a já si musím rozmyslet, který kompromis je pro mě přijatelnější.

Doufám tedy, že recenze někomu prospěje a rozhodně doporučuji si jít jakoukoliv zbraň před koupí osobně vyzkoušet.

Zbraň jsem si nakonec koupil a druhou část recenze po cca 1500 odstřílených ranách naleznete zde.

PS: Jsem IT kancelářská krysa, takže mám jemné ručičky, ale na tohle bych musel být snad kovář, aby mi to přišlo ok. Na střelnici jsme byli 3 a všem to dost vadilo. A výmluva czub na to, že to je primárně služební zbraň beztak vznikla až dodatečně. Jelikož nevěřím, že všichni příslušníci ozbrojených složek nosí stále střelecké rukavice. Přijde mi to jako klasický kec, jak udělat z chyby vlastnost.

Categories: Zbraně

4 Příspěvků so far.

 1. LT38 napsal:

  To se musi osoupat a i ruka si zvykne.
  Taky jsem IT a mozol nevadi 😉

  • IdzIk napsal:

   Já do ní nakonec zřejmě půjdu, ale až budou prodávat i náhradní gripy. Kdybych ho při broušení zničil, abych si mohl koupit novej.

  • IdzIk napsal:

   Bohužel tento grip zakrývá jen přední a boční části rukojeti, což bohužel nic neřeší. Ostré jsou hrany na zadní (výměnné) části.
   Každopádně díky za návrh.

Vložte komentář